Ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju ona je postala dio zajedničkog tržišta Europske unije, a zakonodavstvo je po pitanju kemikalija u potpunosti usklađeno s europskom legislativom. Uvoz i unos kemikalija u Republiku Hrvatsku je postao slobodan.
U skladu s definicijom navedenom u Zakonu o kemikalijama (NN18/13) uvoz se definira kao svako unošenje kemikalije na carinsko područje Europske unije, a unos kao svako unošenje kemikalije na područje Republike Hrvatske iz druge države članice Europske unije. Ministarstvo zdravlja više ne izdaje dozvole za unos i uvoz kemikalija na zajedničko i vanjsko tržište, a od 01.07.2013. prestale su važiti dotadašnje dozvole za uvoz kemikalija.
Većina ostalih odredbi je ostala na snazi, pa tako onaj tko se bavi uvozom ili unosom kemikalija radi stavljanja u promet na hrvatskom tržištu mora imati skladišni prostor uređen prema općim ili posebnim uvjetima ovisno o vrsti kemikalija i njihovim količinama. Isto tako dokumentacija ili osobna iskaznica kemikalije, odnosno Sigunosno-tehnički list (STL), mora biti uredan i napravljen prema Uredbi REACH-a, a za koje kemikalij je potreban može se pronaći u Prilogu II. Uredbe (EZ) br. 1907/2006 o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH) . Ispravan STL se kontrolira i daje na upis u Registar dokumentacije opasnih kemikalija kod HZTA. Drugi važan dokument za svaku kemikaliju je deklaracija, odnosno naljepnica, čije dimenzije i obvezni podatci su propisani Uredbom CLP-a. Ispunjavanje očevidnika za kemikalije koje se proizvode ili unose/uvoze na tržište vrlo je važan izvor podataka i obveza je svakog poduzetnika koji radi s kemikalijama. Godišnji izvještaji predaju se do kraja siječnja za prethodnu godinu.
U gornjem tekstu smo spomenuli sve obveze vezane uz kemikalije i neophodnu dokumentaciju , ali kako bismo uopće mogli raditi s kemikalijama neophodno je ishoditi odobrenje za rad od Ministarstva zdravlja ili područne jedinice Uprave za sanitarnu inspekciju, ovisno o djelatnosti za koju se traži odobrenje.